Az először 2003. augusztusában Csopakon megrendezett Balatoni Hal és Borfesztivál alapvetően különbözik más gasztronómiai rendezvényektől. Egyedülálló a maga nemében, mégpedig azért, mert az ország számos híressége nemcsak jelenlétével emeli a fesztivál színvonalát, de süt-főz házigazdaként maga is a vendégsereg szolgálatára áll.
A fesztivál fővédnöke 2004-ben is Mádl Ferenc, a Magyar Köztársaság elnöke, első szám "szakácsnője" pedig kedves felesége Mádl Dalma asszony. A díszvendégek között szép számmal találhatunk eladó- és képzőművészeket, színészeket, énekeseket, írókat, olimpikonokat, sportolókat, közéleti személyiségeket. Talán ez az a kuriózum, amely már az első alkalommal közel tízezer embert vonzott Csopakra az ország minden tájáról. A kitűnő hal, a remek bor és a gyönyörű táj, az a három fontos tényez, amely tökéletes harmóniában csak itt a Balatonnál található meg. A rafinált módon elkészített süllő, ponty, keszeg mellé nemcsak a legjobb balatoni, hanem az ország más nagyhagyomány vidékeiről származó borok is fogyaszthatók. 2004-ben az ország legrangosabb borászai jönnek el Csopakra, hogy a Szent Donát, a Jásdi, a Söptei és a Linczi Pincékben versenyre keljenek a régi hírnevéhez méltó csopaki rizlinggel és a Balaton-felvidék legnemesebb boraival.


A község a Balaton északi részén, a Nosztori-völgy torkolatában terül el, 1940-ben egyesítették Balatonkövesddel. A domboldalon Csopak, alatta Kövesd húzódik, így a település az Öreg-hegy, a Kopasz-domb és a Csákány-hegy között a Balatonig terjed.
Északon hegykoszorú, nyugaton Balatonfüred, délen a Balaton, keleten Paloznak határolja. A balatoni "Riviéra" része. Tavasszal a hegyre felkúszó szőlősorok között, virágzó mandulafák borítják a tájat. A Nosztori-völgyben fakadó karsztforrások táplálják a Séd-patakot, mely több vízimalom kerekét forgatta.
Mindkét település ősidők óta lakott volt, amit a régészeti leletek bizonyítanak. A lakosság fő foglalkozása a szőlőtermesztés és bortermelés mellett a gyümölcster- mesztés, a halászat, valamint a nádvágás volt. A századvégi filoxéravész 1890-ben, a többi szőlővel együtt ezt is elpusztítja. Ezután kerül sor az újratelepítésre és az olaszrizling meghonosítására, mely azóta is a híres csopaki bor fő forrása.A XIX. sz. végén egymás után épültek a szebbnél-szebb nyaralóházak, a szőlőkkel betelepített hegyoldalon pedig egy sor vincellérház és számos kúria. A kövesdi részen a veszprémi angolkisasszonyok építették föl üdülőjüket.
A telepen számos muemlék található: a Miklós templom falai, az angolkisasszonyok volt nyaralója, az 1800-ban copf stílusban épült református templom a Kossuth utca végén, a középkori Szent István templom csonka tornya, melyben helytörténeti kiállítás látható, vele szemben a Plul-malom, mely ipartörténeti muemlék, malom- múzeum, a Ronalder-kastély, melynek 2 hektáros parkja természetvédelmi terület, ahol fa- és cserjegyujtemény, száz évesnél idősebb tiszafa és hatalmas feketefenyők díszlenek, a Súly-féle épület és pince.
A hely szelleme, háttérben az ezeréves történelmi TIHANYI APÁTSÁGGAL, látvány és kultúra szempontjából kuriózum szintjére emeli az eseményt.


A község a Balaton északi részén, a Nosztori-völgy torkolatában terül el, 1940-ben egyesítették Balatonkövesddel. A domboldalon Csopak, alatta Kövesd húzódik, így a település az Öreg-hegy, a Kopasz-domb és a Csákány-hegy között a Balatonig terjed.
Északon hegykoszorú, nyugaton Balatonfüred, délen a Balaton, keleten Paloznak határolja. A balatoni "Riviéra" része. Tavasszal a hegyre felkúszó szőlősorok között, virágzó mandulafák borítják a tájat. A Nosztori-völgyben fakadó karsztforrások táplálják a Séd-patakot, mely több vízimalom kerekét forgatta.
Mindkét település ősidők óta lakott volt, amit a régészeti leletek bizonyítanak. A lakosság fő foglalkozása a szőlőtermesztés és bortermelés mellett a gyümölcstermesztés, a halászat, valamint a nádvágás volt. A századvégi filoxéravész 1890-ben, a többi szőlővel együtt ezt is elpusztítja. Ezután kerül sor az újratelepítésre és az olaszrizling meghonosítására, mely azóta is a híres csopaki bor f forrása. A XIX. sz. végén egymás után épültek a szebbnél-szebb nyaralóházak, a szőlőkkel betelepített hegyoldalon pedig egy sor vincellérház és számos kúria. A kövesdi részen a veszprémi angolkisasszonyok építették föl üdülőjüket.
A telepen számos műemlék található: a Miklós templom falai, az angolkisasszonyok volt nyaralója, az 1800-ban copf stílusban épült református templom a Kossuth utca végén, a középkori Szent István templom csonka tornya, melyben helytörténeti kiállítás látható, vele szemben a Plul-malom, mely ipartörténeti műemlék, malom- múzeum, a Ronalder-kastély, melynek 2 hektáros parkja természetvédelmi terület, ahol fa- és cserjegyűjtemény, száz évesnél idősebb tiszafa és hatalmas feketefenyők díszlenek.
A hely szelleme, háttérben az ezeréves történelmi TIHANYI APÁTSÁGGAL, látvány és kultúra szempontjából kuriózum szintjére emeli a Balatoni Hal- és Borfesztivált.



http://www.charlyn.hu
http://www.europasziveben.hu




A fesztivál szervezője:
CHARLYN Kft.
Cím: 1052 Budapest, Petőfi Sándor u. 12.
Tel: 06 30-263 -6218
Fax: 06-1-266-2631
E-mail: management@charlyn.hu
Koordinátorok: Grundtner Marcell
Tóth Mónika


6. Péntek
Délelőtt vendégek érkezése a Csonka Toronynál kulturális programok.
Délben harangszó és ebéd, a helyi specialitásokat kóstolhatják meg a vendégek.
Este 18 órakor Mádl Ferenc köztársasági elnök úr megnyitója, majd nyitógála.
Az este folyamán Református templomban komolyzenei koncertet hallgathatnak a vendégek, este vacsora, dalokkal és versekkel.


7. Szombat
10.00 Kézmuvesek, iparmuvészek sátraiban vásár
Gyerekeknek játékok, készségfejlesztő foglalkozások, ügyességi versenyek
17.00 Főzőverseny - Ismert muvészek, közéleti emberek főznek a különböző
pincékben > találkozók
19.00 Borászati bemutatók, borkóstolás
20.30 Az étkek fogyasztása, gasztronómiai, irodalmi élvezetek kíséretében


8. Vasárnap
10.00 Gyermekelőadás
17.00 Fiesta
Vásári komédiázások
Különböző helyszíneken
Könnyuzenei koncertek
19.00 Fáklyás felvonulás, utcabál, koncert - a fesztivál zárásaként
21.00 Záró vacsora (zártköru, talk show-val egybekötve, tüzijáték)
Közben a község különböző helyszínein:
Könyvdedikációk
Kiállítások
Komolyzenei koncertek
Népmuvészeti vásár
Hal - és borbemutató, főzések


A rendezvény központja az Önkormányzat előtt található Csonka Torony és környéke. Itt egy főszinpad és kultúrális központ helyezkedik el. A központi rendezvény mellett a helyi kis pincészetek és éttermek várják a látogatókat különböző programokkal.

Szent Donát Pince és Borház:  Csopak, Szitahegy 
Varga Borház:  Csopak, Füredi út 3. 
Dobó Étterem:  Csopak, Kossuth L. u. 3  
Mandel Csárda:  Csopak 
Malom Csárda:  Csopak 
Nosztori Étterem:  Csopak, Kossuth L. u. 6 
Kerekedi Csárda:  Csopak 


A rendezvény központja az Önkormányzat előtt található Csonka Torony és környéke. Itt egy főszinpad és kultúrális központ helyezkedik el. A központi rendezvény mellett a helyi kis pincészetek és éttermek várják a látogatókat különböző programokkal

Szent Donát Pince és Borház:  Csopak, Szitahegy 
Tóth Pince:  Csopak, Berekháti út 29-31. 
Bánki - Vetsey Borpince:  Csopak, Csákányhegyi út 1477 hrsz. 
Tomor Pince:  Csopak, Csákányhegyi út 1493 hrsz. 
Varga Borház:  Csopak, Füredi út 3. 
Kocsis Miklós:  Csopak, Kossuth u. 41. 
Tamás Jenő:  Csopak, Arany János utca 1. 
Nagy Pince:   Csopak, Kossuth út 83. 
Jásdi Pince:  Csopak, Arany J. u. 2. 
Linczy Pince:  Csopak, Berekháti u. 34. 
Bartal Pince:   Csopak, Faluhegyi u. 24. 
Balogh Pince:  Paloznak, Kishegy 
Frick Pince:  Csopak, Patakvölgyi u.18. 
Söptei Pince:   Csopak, Istenfia u. 5. 


Szerkesztés alatt

Nagyításhoz kattintson a képre!